Kendi arsasına ev yapmak isteyene inşaat kredisi verilecek

Kendi arsasına ev yapmak isteyene inşaat kredisi verilecek

16 Temmuz

Kredi imkanları son yıllarda farklı konularda farklı avantajlar sağlayacak şekilde artmıştır. İnşaat tamamlama kredileri de bunlardan bir tanesidir. Arsaya ev yapana kredi imkanı sağlayan bu krediler, tüm bankalar tarafından verilmese de pek çok bankanın sağladığı avantajlar arasında yer almaktadır. Elbette bu kredinin bazı şartları var.

Genel kredi çekme şartları nelerdir?

Satılık arsa üzerine ev yapmak için verilen kredilerin şartlarına bakacak olursak ilk başta mutlaka 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Yani 18 yaşından küçüklerin hiçbir şekilde kredi alma şansı bulunmuyor. Başka bir şart ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Yabancılar için de kredi imkanları bulunuyor fakat bahsettiğimiz inşaat kredileri yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir.

İnşaat kredisinin şartları nelerdir?

İnşaat kredisi çekebilmeniz için arsanın tapusunun sizin üstünüzde olması gerekiyor. Kredi çekmek için gereken belgelerde tapu da olduğu için eğer tapunun üzerinde isminiz yazmıyorsa kredi alma şansınız da olmamaktadır. Bu durum 1.derece akrabalarınız için bile geçerlidir. Yani inşaat kredisinin bir şartı da tapunun üzerinde kredi çekecek kişinin isminin yazmasıdır.

Arsaya ev yapana kredi verilmesinin başka bir şartı da yapılacak olan evin de kredi çeken kişinin ismine sahip bir tapusunun olmasıdır. Yani inşaat kredisi çekip kendi arsanıza ev yaptıktan sonra bu evi kendi üstünüze almanız gerekmektedir. Kredi süreci takip edileceği için eğer evin inşaatı bittikten sonra evin tapusunu başkasının üzerine yaparsanız bazı cezalar alabilirsiniz bu nedenle dikkatli olmalı ve şartlara uymalısınız.